Fotografie ze sportovních utkání mají pro mě smysl hlavně tehdy, když dokážou vystihnout podstatu hry – soustředění, pohyb, emoce i rytmus samotného zápasu. Fotím fotbal nejen kvůli akci, ale i kvůli příběhům, které se odehrávají mimo hlavní dění. Každý zápas má svou dynamiku, a tahle neděle nebyla výjimkou.
Utkání 21. kola 4. fotbalové ligy mezi MFK Chrudim „B“ a Spartakem Police nad Metují nabídlo řadu zajímavých situací. Chrudim působila herně lépe, po většinu zápasu měla míč pod kontrolou a postupně si vytvářela šance. Chyběla jí však přesnější finální fáze. Naopak Spartak se opíral o rychlé protiútoky a dokázal využít chyby soupeře. První gól padl ve 21. minutě po zaváhání domácí obrany.
Po přestávce se Chrudim snažila srovnat skóre. Tlak narůstal, ale v zakončení se nedařilo dotáhnout akce do konce. Spartak naopak několikrát rychle přešel do útoku a každou větší chybu soupeře proměnil ve gól. Výsledkem byl výrazný rozdíl ve skóre, který ale ne zcela odrážel herní obraz.
Z pohledu fotografa
Zápas se hrál od 16:30, takže světlo už mělo teplejší tón a dlouhé stíny vytvořily zajímavé podmínky pro focení. Sledoval jsem nejen hru, ale i práci se světlem – to dokázalo podtrhnout výraz tváře, strukturu dresu nebo atmosféru napjatého momentu.
Použil jsem expoziční čas 1/1600 s, který pomáhá zachytit pohyb bez rozmazání. Clona f/4 umožnila částečné rozostření pozadí, což se hodí při focení v rušném prostředí s mnoha vizuálními podněty. ISO jsem nechal na automatice, což se ukázalo jako praktické řešení při proměnlivých světelných podmínkách během zápasu.
Fotky z tohoto zápasu nejsou jen záznamem gólů – zaměřil jsem se i na detaily, které běžně uniknou pozornosti: gesta, oční kontakt, okamžiky soustředění nebo frustrace. To jsou chvíle, které mají svou sílu a dají se vyprávět beze slov.